Lise Mezunlarından PMYO alımları devam edecek

Başkanı Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK katıldığı bir konferansta iç güvenlik yasa tasarısı ile ilgili değişiklikleri ve hakkındaki soruları yanıtladı.

 

 

Emre BAYLAN/ ANTALYA, (DHA)-

POLİS Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, İç Güvenlik Reform Paketi’yle akademinin kapanmayacağını, aksine yapılacak dönüşümle büyüyüp gelişeceğini belirtti. Antalya’da Polis Akademisi ve Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi (UTSAM) tarafından ‘Bölgesel Gelişmeler ve Güvenlik’ ana başlığıyla düzenlenen 6’ncı Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu’na katılan Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, İç Güvenlik Reform Paketi kapsamında Polis Akademisi’nin kapatılmayacağını söyledi. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çolak, yanlış bir anlaşılma olduğunu dile getirdi, “ kapanıyor ama Polis Akademisi’nin bir birimi dönüştürülüyor. Güvenlik Birimleri Fakültesi Polis Amiri Eğitim Merkezi’ne dönüştürülüyor” dedi. Polis Akademisi’nin 5 birimi bulunduğunu ve Güvenlik Birimleri Fakültesi’nin bunlardan bir tanesi olduğunu aktaran Çolak, bu değişime Fakülte ve Yüksek Okullar biriminin dönüşümünün de eşlik edeceğini dile getirdi. Bunun yanı sıra polis meslek eğitim merkezlerinin de Polis Akademisi bünyesine alınacağını kaydeden Çolak, “Polis Akademisi kapanmıyor. Bilakis büyüyor ve gelişiyor” dedi. TÜM POLİSLER AKADEMİLİ OLACAK Paketle birlikte artık tüm polis eğitiminin akademi bünyesinde gerçekleştirileceğini belirten Yılmaz Çolak, şunları söyledi: “İki türlü polis memuru eğitimimiz var. Biri polis meslek yüksek okulları. Bu iki yıllık önlisans diplomasıyla polis mezunları yetiştiriyor. Lise mezunlarını alıyor. Bu devam ediyor. Diğeri de polis eğitim merkezleri. Bu merkezler de üniversite mezunlarını alıyor, 6 aylık eğitimle, duruma göre uzayabiliyor bu, polis memuru yetiştiriyor.

Bir üçüncü noktada polis amiri eğitimi var. Komiser yardımcılığı dediğimiz. Bunu da Güvenlik Birimleri Fakültesi yapıyordu. 4 yıllık yatılı lisans eğitimiyle komiser yardımcısı olarak mezun ediyordu. Bunun artık işlerlik kazanmadığı görünüyor. Batıdaki demokratik modellere baktığımızda 14 yaşında alıp 22 yaşına kadar Polis Koleji’ne alıp, 8 yıl yatılı bir eğitimle amir yetiştirilemeyeceği noktasına geldik.” POLİS EĞİTİMİNDE YENİ MODEL Yılmaz Çolak, günün şartlarında artık 14 yaşında güvenlik gibi bir mesleğin seçilemeyeceğini söyledi. Meslek seçme yaşının 25’leri bulduğunu kaydeden Çolak, “Lise mezunlarını almaya yöneleceğiz. Polis Amiri Eğitim Merkezi’ne üniversite mezunlarını KPSS puanıyla alacağız. 1 yıllık akademik eğitimle komiser yardımcısı olarak mezun edeceğiz. Proje bu. Tasarıda bunlar var” diye konuştu.

Polis Akademisi Başkanı Çolak, değişimin ‘paralel yapıyla mücadele’ kapsamında gündeme geldiğine ilişkin iddialara ise “O değil. Bu çok net olarak söyleyebilirim” karşılığını verdi. Polis eğitiminin sivil bir iş olduğu noktasından hareket ettiklerini kaydeden Çolak, “Batı’daki demokratik ülkelerde polis memur ve amiri en az lise, çoğunlukla önlisans ve yavaş yavaş lisans mezunlarına doğru yöneldiğini görüyoruz. Bunları alarak 1 yıllık, 15 aylık, Amerika’da 5- 6 aylık eğitimle memur ve amir yetiştiriliyor. Biz artık bu modele doğru geçiyoruz” diye konuştu. MİLİTARİST ZİHNİYET Bir polis amiri yetiştirilmesi için 8 yıl yatılı eğitim vererek, dünyadan ve toplumdan kopararak ve çocukları bir yere hapsederek uygulanan eğitim modelinin çağdaş demokratik ülkelerde bulunmadığının altını çizen Çolak, “Böyle bir eğitimle sivil ve demokratik değerleri içselleştirmiş memur ve amir yetiştirilemeyeceği noktasına vardık” dedi.

Daha demokratik bir rejimde sivil değerleri içselleştirmiş polis memur ve amirleri yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Yılmaz Çolak, şöyle konuştu: “Şu anda yürürlükte olan polis eğitimi hem memur, hem de amir eğitimi kapalı devre, daha fazla bürokratik zihniyeti ön plana çıkaran, devleti merkeze alan, güvenlikçi bir perspektifle, daha doğrusu adını koyalım, daha militarist bir perspektifle polis memur ve amiri yetiştiriyor. Böyle bir kapalı yapının, paralel yapı gibi küçük grupların eline düşme riski var. Daha geniş çaplı ve toplumun her kesimine açılması gerekiyordu. Polis Akademisi Türkiye’de bir tane. Başka akademi yok. O nedenle böyle bir yapıda toplumun her kesiminden renklerin olması gerekiyordu. Demode eğitim sisteminin değişmesi gerekiyordu.”

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Lise Mezunlarından PMYO alımları devam edecek” için 24 yorum

 • 7 Ekim 2016 tarihinde, saat 10:52
  Permalink

  şuanda lise mezunları hala devam ediyormu polis alımına oğlum girmek istiyor mutlaka bilgi almak istiyorum ..

  Yanıtla
  • 7 Ekim 2016 tarihinde, saat 18:37
   Permalink

   Evet. bu sene yapılacak ygs ye başvursun ve en az 270 ham puan alsın, sonrasında pmyo başvurularını ve sitemizi takip etsin

 • 18 Haziran 2015 tarihinde, saat 01:04
  Permalink

  Neden puan bu kadar dusuk boy neden bukadar kisa zaten 2700 erkek 300kiz aliniyor haksizlik yukseltin sansimiz yukselsin:(

  Yanıtla
 • 21 Mart 2015 tarihinde, saat 16:50
  Permalink

  sayın editör taban puanları nezaman açıklanacak bilgilendirirseniz sevinirim

  Yanıtla
 • 2 Mart 2015 tarihinde, saat 21:18
  Permalink

  Alımla ilgili bir bilgisi olan var mı arkadaşlar ?

  Yanıtla
 • 23 Şubat 2015 tarihinde, saat 00:23
  Permalink

  Merhaba bazı sitelerde bu sene pmyo alımları artacak ve puan düşecek diye bilgiler var inşallah gerçektir, ben lisanslı taekwondo sporcusuyum mulakatta işime yararmı lisansım, bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2015 tarihinde, saat 16:27
  Permalink

  Sayın editörüm 2015 polis meslek yüksek okuluna kaç kişi alınacak beni bilgilendirirseniz sevinirim

  Yanıtla
 • 8 Şubat 2015 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  yazıda söylüyor zaten lise mezunu alımı azda olsa devam edecek ama üniversite mezunlarına ağırlık vereceğiz diyor

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2015 tarihinde, saat 18:45
  Permalink

  ben 04051992 dogumluyum.bu sene girebilirmiyim pmyo ya

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2015 tarihinde, saat 15:56
  Permalink

  Arkadaşlar şimdi liseden polis alınacak mı?

  Yanıtla
 • 16 Ocak 2015 tarihinde, saat 12:18
  Permalink

  Ben 22.10.1990doğumluyum polis olabilirmiyim.öss ye girmem gerekirmi

  Yanıtla
 • 15 Ocak 2015 tarihinde, saat 23:07
  Permalink

  2015 polis meslek yuksek okuluna lise mezunlarindan alim olucakmi bunla ilgili bir aciklamadan haberiniz varmi ?

  Yanıtla
 • 15 Ocak 2015 tarihinde, saat 23:07
  Permalink

  2015 polis meslek yuksek okuluna lise mezunlarindan alim olucakmi bunla ilgili bir aciklamadan haberiniz varmi ? veya olucaksa kac kisi alinicak ?

  Yanıtla
 • 14 Ocak 2015 tarihinde, saat 18:00
  Permalink

  sayın edıtörüm ben polis olmayı cok ıstıyorum yanlız sıze bı ıkı sorum olucak benı bılgılendırırsenız sevınırım ben askerlıgımı yaptım yaş sorunu olurmu 12/09/1990 dogumluyum onun dışında her hangı bı mahkeme yada sabıka kaydım yok benım korktugum konu şırnak dogumlu olmam bana sorun yaratırmı engel olurmu bna bılgı verırsenız sevınırım

  Yanıtla
  • 15 Ocak 2015 tarihinde, saat 21:37
   Permalink

   murat kardesim şırnak dogumlu olman biseyi degistirmez sende bu ülkenin vatandaşısın yas konusunda bisey diyemicem ama olumsuz gibi gözüküyor !

 • 13 Ocak 2015 tarihinde, saat 11:35
  Permalink

  merhaba benim babam 8 sene once hapis yatmıştı ama cinayetten yada agır bir suçtan deil polis olaBILIRMIYIM

  Yanıtla
 • 8 Ocak 2015 tarihinde, saat 19:00
  Permalink

  basvurular ne zaman basliyacak

  Yanıtla
 • 5 Ocak 2015 tarihinde, saat 12:28
  Permalink

  Ben polislige hazırlanıyorum ancak devam eden bi mahkeme var aramizda cikan bi kavgadan dolayi yaralama yok zaten boş bi dava nisan ayina atildi bi sıkıntı olurmu acaba?

  Yanıtla
  • 5 Ocak 2015 tarihinde, saat 16:29
   Permalink

   başvuruda sorun olmayacağını düşünüyorum

  • 6 Ocak 2015 tarihinde, saat 23:26
   Permalink

   eğer polis okullarına kabul edilirseniz mahkemenin o güne kadar sonuçlanması gerekiyor.İntibak eğitimlerinde güvenlik soruşturması yapılmaktadır.Devam eden bir mahkeme veya mahkeme sonucunda HAGB (ceza ertelemesi) veya para cezasına çevrilen hüküm kısacası davadan beraat dışındaki her türlü sonuçta okula kabul edilmezsiniz.
   Şuan 2015 ösym takviminde PMYO sınavı yoktur.Açıkçası ben takvimede bakarak pmyo öğrenci alımı olacağını sanmıyorum.Daha önceki yıllarda pmyo sınavı her zaman takvime dahildi.Sonradan eklenmedi.
   Eğer öğrenci alımı olursa Temmuz ayına kadar dava sonuçlanmalı.

  • 31 Ocak 2015 tarihinde, saat 03:24
   Permalink

   yani şimdi nisan da dava var ama ben sanmıyorum temmuza kadar sonuçlanacağını ne yapacaz sicilime herhangi bişe gelmiceğinden eminim karşı tarafın kıllığı işte.uğraştırıyor insanı

  • 7 Mart 2015 tarihinde, saat 23:36
   Permalink

   Polis okulları mülakatlarına katılabilirsiniz ancak ögrenci olarak okula kabulünüz uygun görülurse devam eden bir mahkeme veya kovuşturma intibak eğitimi döneminde tespit edilir ve ilişiğiniz kesilir.Mahkemeniz güvenlik soruşturması yapıldığı döneme kadar gerekçeli kararı çıkarması gerekiyor.Şahsi önerim tarafların uzlaşması olur aksi bir durumda sonuçlanmamış devam eden mahkeme polis veya askeri bir okulu kazansanız bile güvenlik soruşturması sırasında okul ile ilişiğinizin kesilmesine sebep olur.

 • 3 Ocak 2015 tarihinde, saat 10:25
  Permalink

  8.madde ile ilgili bir gelişme yok mu ? Bu konu hakkında bir şey söylememiş mi ?

  Yanıtla
 • 1 Ocak 2015 tarihinde, saat 23:56
  Permalink

  yani bu sene alınacak pmyo öğrenci peki alım kaç kişi olucak ve taban puanları kaç olucak bi bilginiz var mı varsa bizi aydınlatırsanız çok sevinirim sürekli sayfayı takip ediyorum bu haber yüreğime su serpti teşekkürler sorumun cevabını verirseniz çok mutlu olurum

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET