PMYO-POMEM-PAEM GENEL SAĞLIK DETAYLARI [PMYO.NET ÖZEL]

.NET Soru Cevap Bölümü yöneticilerimizden Rashta polis olmak isteyenler için konularına ışık tutacak bir yazı kaleme almıştır. Kendisine polis olmak isteyen adaylar adına teşekkür ediyoruz.

Yazısı Aşağıda:

Öncelikle sizlere tüm hastane bölümlerinin yer aldığı bir rapor veriyorlar. Her bölüme girip doktora muayene olup o bölüme ”SAĞLAM” ya da tanı varsa onu yazdırıp imza kaşe attırıyorsunuz.

Gelelim hangi bölümlerde nelere dikkat ettiklerine.

1) BOY-KİLO ENDEKSİ

Tıpkı mülakattaki ön sağlık aşamasında girdiğimiz öncelikteki gibi boy ve kilomuzu ölçen bir alete çıkıyoruz ve diyetisyen hocalarımız çıkan sonucu raporunuzun ön kısmında bulunan yere yazıyor.
Merak etmeyin, bu sağlıkta boy kiloda elenme olmuyor.

2) KAN TAHLİLLERİ ve İDRAR

Sağlık muayenesine girmeden birkaç gün önceden okullardaki grupların sırasıyla açlık ve tokluk kanı alınıyor.
Kandan elenen ya da hakem hastaneye kalan çok oluyor. Kanda dikkat ettikleri yerler: HEPATİT, AST/ALT ( karaciğer yağlanması ) değerleri, TSH ( tiroid )
İdrarda ise hastalık var mı diye bakılıyor. Adaylara tavsiyem kesinlikle idrar vermeden önce geceden başlayın ve birkaç saat öncesine kadar litre litre su için, böylece kan ve böbreklerdeki üreler atılsın, idrar daha temiz çıkıyor.

3) Kardiyoloji

Bu bölümde gögüs, kol ve ayaklarınıza bağlanılan alet ile EKG yani ritim grafiniz ölçülüyor. Burada nabız hızının önemi yok, ritmik atması önemli.
Muayene olurken doktor EKO grafisine de sokuyor sizi. Kapakçık ve kalp kontrolleriniz yapılıyor.
Özellikle kapakçık problemi olan arkadaşlar, doğuktan gelen yapısal farklılıkları ( kalp kapakçığı çökmesi/kayması/sarkması ) B dilimine girdiğinden polis olmaya engel ve yönetmelik kabul etmiyor.
Ancak doktor inisiyatif kullanarak genelde sağlam yazıyor.
Bu konuda çok başlık görüyorum, bu konu tamamen doktor inisiyatifine bağlı. Ben de okula gelmeden 3 gün önce kardiyolojide öğrendiğimde dünya başıma yıkıldı. Doğuştan gelen bir şeymiş, hayatıma engel olacak bir şey değilmiş. Doktor hiçbir kısıtlama getirmedi ve kontrol vs. önermedi ancak gene de okuldan ilişiğim kesilir diye hazırladım kendimi fakat kardiyoloji doktoru sağlam yazdı. Yapısal farklılıklar var doğuştan gelen dedi. İnsanların burnu, gözü, kaşı nasıl farklıysa senin de kalbin farklı hepsi o dedi.
Ancak ikinci sağlıktaki doktor ilk raporumu istedi, onu görünce ikna oldu. Yani ikinci sağlıkta denk gelen doktor birinci sağlığa gelse B dilimi yazardı ve tanıyı düşerdi büyük ihtimalle. Ben de okulda olmuyor olurdum şu an.

Kısaca burada kalp ritmine, kalpte delik olup olmadığına ve kapakçık rahatsızlıklarına bakılıyor.

4) ORTOPEDİ

Daha önceden geçirmiş olduğunuz ameliyat, kırık-çıkık vs. olup olmadığını soruyor. Çök-kalk yaptırıp diz kapaklarınıza bakıyor.
Burada en dikkat edilen ve kesin elenme sebebi olan tek şey SKOLYOZ.
Bu tanı düşüldüğü an hakem hastane ve mahkeme dahi kurtaramıyor. Bazı yerlerde görüyorum, 10 mm aşağısı ise sorun olmaz gibisinden… Bu bilgi yanlış arkadaşlar. Skolyoz Yönetmelikte derecesi verilmeksizin öğrenciliğe engeldir ve inisiyatif gösterilemeyen bir şeydir. Bazen doktor düşük derecede ise önemsiz görüp tanı yazmayıp SAĞLAM yazdığı için sorun olmuyor ancak doktor tanıyı düştüğü an elenirsiniz.
Diğer dikkat ettikleri konu da menüsküs.

Başımdan geçen olayı anlatayım.Ortopedide onar kişi içeri alındık. Oradaki doktor sırasıyla dik durun karşımda demiş, ben de tam anlamadığım için kendimi kasmadan durdum. Bir de sol omuz sakatlığım var, biraz aşağıda görünüyor. Doktor bundan şüphelendi ve beni diğer arkadaşlardan ayırdı. TC numaramı alıp sistemden, hastaneden çekildiğimiz akciğer grafisine baktı. Yanındaki rontgenci sorun yok hocam…” demesine rağmen beni skolyoz grafisine sevk etti. Ertesi gün benle birlikte yaklaşık 50 kişi grafi çekilip hastaneye gittik. Sigortası olmayanlara para girdi boşuna. Neyse, Grafiyi de CD lere aktarttık hastanede. Bana da şanstan 2 CD geldi. Görüntüleri ortopediciye götürdük ve ortopedici ”sana neden 2 CD verdiler?” diye sordu. İkisi de aynıymış, birini doktora ver biri sende kalsın, dediklerini söyledim. Neyse, sonuçlara bakarken, ” bu ne biçim CD, nasıl çekmişler, böyle görüntü mü olur?…” diye söylenmeye başladı.
Sonra durdu durdu: ”yok” dedi. Ben de oh çektim. Sinirlerekten, ‘ne oh çekiyorsun, ben yok dediysem görüntü yok dedim, gidip tekrardan çektireceksin.’ dedi. Sonra, neyse diğer CD’yi ver belki onda vardır dedi. Taktı ve hımm, hamm etmeye başladı.
Kusura bakma elendin dedi. Tam çıkıyordum ki ” gel gel şaka yaptım, sağlamsın ” dedi.
Bayağı uğraştım yani. Zaten o kadar kişinin skolyoz şüphesiyle gelmesi saçma gelmişti.

5) DAHİLİYE

Bu bölümde kan tahlil sonuçlarınıza bakılıp herhangi rahatsızlığınız olup olmadığı soruluyor.

6) Genel CERRAHİ

Ameliyat geçmişinizin olup olmadığı sorulup, kasık bölgenizden göğsünüze kadar bakıyor doktor.

7) DİŞ

Üç dişten az eksiklere tam yazıyorlar. Çürük, kanal, kırık, dolgu vs. sorun olmuyor.
Dişten elenme yok.
Burada en önemli husus çene ileriliği veya geriliği. Yönetmelikte ilerilik ve gerilik derece şartları var. Hatırladığım kadarıyla bu şart 6 mm ve 3 mm idi.

Dişleri kapatmanızı istiyor doktor, çene yapısında bozukluk var mı diye bakıyor.

8) GÖZ ( En çok karıştırılan ve hata yapılan bölüm )

Gözde şartlar PMYO için ”AYRI AYRI” tek gözde miyop+astigmat toplamı 1, hipetmetrop+astigmat toplamı 1 dereceyi geçmeyecek şekildedir. Mesela bir göz 0.75 diğeri 1.25 ise biri geçen gözün çizilmesi lazım.

, için ” AYRI AYRI” tek gözde miyop+astigmat 2, hipetmetrop+astigmat 1 dereceyi geçemez şeklindedir.
Yani toplamda tek göz 2, toplamda 4 gibi saçma sapan bilgiler dolaşıyor, forumlarda da görüyorum, asılsız arkadaşlar. Yönetmelik net. Benim tek gözüm 0.50, diğer gözüm 2.25 idi ve sağ gözümü çizdirdim intibaka gelmeden önce.

Görme güçleri ise tek gözde en az %70, çift gözde %80 olmak zorundadır. Bazı doktorlar görme gücünü yazıyor direkt.
Göz ölçümü için makineden çıktı alınıyor ancak bu tamamen suistimale açık ve gerçek olmayan bilgiler içerebilen sonuçlar. Bu yüzden doktor muayene sırasında gözünüze cam indirip size farklı büyüklüklerde yazılar okutuyorlar.
Lazer operasyonu geçirdiyseniz tanıya onu yazıyor. Korkmayın, yazdırın. Ben de yazdırdım, Yönetmelikte serbest zaten.

Gözde bir diğer önemli test, renk körlüğü testi.

9) KBB

Bu bölümde doktor kısık sesle soru soruyor, cevaplarsanız kulaktan geçtiniz. Bir de guatr var mı diye boğazınıza bakıyor ışıkla. Son olarak da kulak zarınıza ışıkla bakıyor.

10) NÖROLOJİ

Çök-kalk yaptırıyor, elleriniz uzunca karşıya bakacak şekilde. Titreme olup olmadığına bakıp sağlam yazıyor.

11) GÖGÜS HASTALIKLARI

Hastanede akciğer grafisi çekiliyorsunuz. Göğüs hastalıkları da bu grafiye bakıyor ve ona göre tanı ya da sağlam yazıyor. Burada akciğer varislerinden, hava kabarcıklarından tanı yiyenler oldu.

12) PSİKOLOJİ

Birtakım sorular sorup gözlerinize bakıp kaşe atıyor.

13) CİLDİYE

Bu bölüm akademide bayağı sıkıntılıydı. Yüzüklerimize, saatlerimize kadar çıkarttırıp sadece iç çamaşırla kalaraktan cildimizi muayene etti doktor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Akademide bazı bölümlerin muayenesi kampüs içindeki revirde gerçekleşiyor. Uzman doktorlar oraya geliyorlar. PMYO, POMEM okullarında direkt hastaneye gidiyorsunuz.

Öğrenci adayı iken, yani ,ilk aldığınız raporda A dilimi yani ”TAM SAĞLIKLI” olma şartı aranıyor. Öğrenci olduktan sonra ikinci sağlıkta artık memur adayı olduğunuzdan B ve C dilimi şartı aranıyor. Yani C dilimine kadar geçersiniz öğrencilikte.

Sorusu olan varsa konu altından yazabilir. Ben sağlık raporumun fotokopisini sakladım. Bir sorarım, sakıncası yoksa bazı bilgileri ( hastane, hekim vs. ) sildikten sonra sizlerle paylaşabilirim.

Bilgi sadece PMYO.NET’e ŞAHSIM tarafından an itibariyle yazmak suretiyle paylaşılmıştır. Alıntı yapanlar kaynak göstersin.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

PMYO-POMEM-PAEM GENEL SAĞLIK DETAYLARI [PMYO.NET ÖZEL]” için 2 yorum

 • 21 Ağustos 2017 tarihinde, saat 21:06
  Permalink

  benim bacağımda ve gobegımde yanık ızı var fakat gözükmüyor bu sıkıntı olur mu ??

  Yanıtla
 • 15 Ağustos 2017 tarihinde, saat 23:34
  Permalink

  Merhabalar ben çapraz bağ ve menisküs ameliyatı oldum seneye PMYO ya başvurucam bi sıkıntı yaratır mı
  Ve sizce söylemeli miyim ameliyat olduğumu gerçi izlerden anlar mutlaka

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET