PMYO Yazılı Sınavı Kaldırıldı

06.06.2015 tarihinde değiştirilen PMYO Giriş YÖnetmeliğine göre; PMYO sınavı iki aşamada yapılacaktır.

Sınavlar ve değerlendirme;

a) Fiziksel yeterlilik sınavı,

b) Mülakat sınavı,

olmak üzere iki aşamada yapılır.”

b) Fiziksel yeterlilik sınavında adayların fiziksel hareket kabiliyetleri Başkanlıkça belirlenecek alanlara vekriterlere göre ölçülür.

c) Adayların fiziki yeterlilik kabiliyetlerinin değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılır.

ç) Fiziksel yeterlilik sınavı sonucunda, 60 puanın altında alan adaylar başarısız sayılırlar. Fiziksel yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.”

“ç) Mülakat sınavında adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olması kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir ve bu değerlendirmesini mülakat komisyonu ile paylaşır. Adaylara Soru Hazırlama Komisyonunca hazırlanarak Soru Denetleme ve Soru Bankası Oluşturma Komisyonunca uygun görülen soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirme adayın;

1) Konu hakkında bilgi düzeyi,

2) Kendisinden istenileni kavrama,

3) Özgüveni,

4) İfade etme yeteneği,

5) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter 20 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için toplam 70 puan veya üzerinde alması gerekir. Mülakat sınavı komisyonu, başarılı olan adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur”, başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir. Puanlama ve karar, değerlendirme karar formuna işlenir.”

MADDE 15 – (1) Başarı sıralamasına esas Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Puanı; fiziki yeterlilik sınavı puanının % 30’u, mülakat sınavı puanının % 40’ı ile 8 inci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendine göre belirlenen puan türünden ya da türlerinden adayın en yüksek puanının % 30’unun toplamıdır. Polis Meslek Yüksek Okulu giriş puanına göre erkek, bayan ve Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir. Sınav sonuçları Başkanlığın internet sitesinden duyurulur. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla YGS’denalınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

(2) Yüksekokullara alınacak öğrenci sayısına göre belirlenen asıl erkek ve asıl bayan öğrencinin, belirtilen kategorilerde ayrı ayrı olmak üzere % 30’una tekabül eden sayıda yedek aday, en yüksek puandan başlanarak belirlenir.

(3) Sınavı kazananların Yüksekokullara planlanması, Başkanlıkça belirlenen kriterlere göre bilgisayar ortamında yapılır.”

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

PMYO Yazılı Sınavı Kaldırıldı” için 59 yorum

 • 21 Kasım 2016 tarihinde, saat 16:37
  Permalink

  Merhaba mart 1992 doğumluyum bu sene olacak pmyo sınavına katılmayı düşünüyorum yaşım ile ilgili bir sorun çıkabilir mi biraz sınırda sanırım

  Yanıtla
 • 17 Kasım 2016 tarihinde, saat 18:09
  Permalink

  sayin abim 2017 yilinda yazili sinav var mi .bir de kolumda fazla belli olmayan bi ameliyat izi var mulakatta sorun olurmu.tesekkurler

  Yanıtla
 • 23 Haziran 2015 tarihinde, saat 15:09
  Permalink

  doğum tarihim 06.04.1998 pmyo sınavına girebilirmiyim acaba

  Yanıtla
  • 27 Haziran 2015 tarihinde, saat 13:45
   Permalink

   hayır . seneye

 • 22 Haziran 2015 tarihinde, saat 00:15
  Permalink

  Desene AK HIRSIZ üyesi olmayan polis olamayacak.

  Yanıtla
 • 20 Haziran 2015 tarihinde, saat 08:09
  Permalink

  Arkadaslar Bimer’i arayin ve sikayet edin polis Akademisinin belirlemis oldugu pmyo adaylari baraj puani cok yuksek asagi cekilmesini istiyoruz deyin tel no 150 surekli arayip mesgul edelim ise yarayacaktir lutfen arkadaş lar .

  Yanıtla
 • 20 Haziran 2015 tarihinde, saat 01:20
  Permalink

  Arkadaşlar kusura bakmayın ama okuyorum yorumlarıda herkes kendi puanına göre yok 250 olsun yok 200 olsun ya 180 olsun diyen bile var bu nasıl saçma soru okudukça yuh diyorum. Ha ben çok mu yüksek aldım hayır. 270.564 le girebiliyorum. Ama giremeseydimde yok şu puana çekilsin yok herkes girsin demezdim. Polislik bu ya her önüne gelen girerse teşkilatın hali ne olur. Neymiş efendim mülakata bi girecekmiş şansını deneyecekmiş çocuk oyuncagımı o mülakat ya ? Kimse kusura bakmasın ama çalışacaktı çekecektin 280-290 u girecektin sınava. Ben it gibi çalıştım dershane denemelerimde max 420 yaptım ama aldıgım puan 270. Napayım yani demekki nasibim değilmiş. Ama yapan yapmıs 500 ü o adam yaptıysa sınav abartıldıgı kadarda zor degildir. Yapan adama soru önceden gitmiyor ya. Bide yok bimer e şikayet edicez puan 180 olacak diyenlere var diyeceğim kardeşim kalmış mülakata 20 gün adam bi anda puanı çeker mi akıl var mantık var yazarken düşünüpte yazın bi. Biriside mülakata çalışıyorum ben şu kadar saniyede bitirsem yeter demiş. Ama haberi yokki barajı gecememiş. Böylelerimi girsin polisliğe. Onu mu istiyorsunuz. Neyse. Onca yazılan yorumlara bi cevap olsun istedim, yazmadan durmak imkansızdı.

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2015 tarihinde, saat 22:07
  Permalink

  Babalar sizce bu sınavı kaç kişi gecer

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2015 tarihinde, saat 12:14
  Permalink

  Puan 270 demişler . İtiraz nerden yapabiliriz bilen var. Mı ?

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2015 tarihinde, saat 12:14
  Permalink

  arkadaşlar baraj puan açıklandı 270

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2015 tarihinde, saat 09:34
  Permalink

  Arkadaşlar açıklandı baraj 270

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2015 tarihinde, saat 02:46
  Permalink

  270 Puan açıklandı arkadaşlar, hepimiz için hayırlısı olsun

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET