Polis Olmanın Yolları

Sitemizi takip eden çoğunluğu isteyen gençler oluşturmaktadır. Onların bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmalarını sağlamak sitemizi oluşturmaktaki temel amacımızdır.

Buradan hareketle polis olmayla ilgili yol ve yöntemler, hangi sınavlar gibi soruların cevabını özetle buradan anlatmaya çalışalım.

 

Öncelikle polis eğitim kurumlarını kısaca tanıyalım.

Bu eğitim kurumlarının tamamı Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini yürütmektedir. Emniyet teşkilatının eğitim ihtiyacının tamamı Polis Akademisi Başkanlığınca karşılanmaktadır.

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı eğitim birimleri;

1. Polis Amirleri Eğitim Merkezi, PAEM

2. Polis Meslek Eğitim Merkezi, POMEM

3. Polis Meslek Yüksekokulları, PMYO

4. Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, GBE

5. Fakülte ve Yüksekokullar, FYO

 

Polis Memuru olmak isteyenler için iki yol var.

1. PMYO; Lise mezunları, istenilen yaş aralığında olanlar, istenilen YGS puanını alanlar (geçen sene 270 ham puan istendi), boy ve kilo şartı ve sağlık gibi şartları sağlarlarsa Mülakat ve Spor sınavı ile PMYO okuyabilirler. PMYO’lar iki yıllı önlisans düzeyinde eğitim veren kurumlardır. 2020 yılına kadar alımların devam edeceğini umuyoruz.

2. POMEM; 4 yıllık üniversite mezunları (herhangi bir bölüm olabiliyor), KPSS p3 puan türünde istenilen puanı alanlar, yaş, boy ve kilo ve sağlık şartlarını sağlarlarsa Mülakat ve Spor sınavı ile POMEM okuyabilirler. POMEM’lerde eğitim 6 ay sürmektedir.

Rütbeli Polis olmak isteyenler için iki yol bulunmaktadır.

1. PAEM; 4 yıllık üniversite mezunları (herhangi bir bölüm olabiliyor), KPSS p3 puan türünde istenilen puanı alanlar, yaş, boy ve kilo ve sağlık şartlarını sağlarlarsa Mülakat ve Spor sınavı ile PAEM okuyabilirler. En son yapılan ilana mutlaka göz atın. Eğitim bir yıl sürüyor diye hatırlıyorum.

2. FYO; Emniyet teşkilatı adına üniversitelerde okumak, ihtiyaç duyulan birimlerdeki eksikleri karşılamak amacıyla geliştirilmiş bir eğitim sistemidir. FYO hakkında sıkça sorulan sorulara mutlaka göz atın.

 

Yakın zamanda ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak adına KHK ile lise mezunlarından Özel Harekat alımı gerçekleştirilecektir. YGS veya KPSS şartı bulunmamaktadır. En önemli şart askerlik ve yaş şeklindedir. Yakında alım duyurusu yapılır.

 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Polis olmak isteyen adaylara yönelik tamamen rehberlik amacıyla oluşturduğumuz sitemizde ayrıca Soru-Cevap bölümümüzü mutlaka incelemenizi öneriyorum. 12,415 soru ve 41,375 cevap bulunan sistemde mutlaka sorunlarınızla ilgili arama yapın.

 

Başarılar diliyorum. PMYO.NET Kurucusu ve Editörü

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Polis Olmanın Yolları” için 11 yorum

 • 3 Aralık 2016 tarihinde, saat 01:14
  Permalink

  Lise mezunuyum ve yunus polis olmak istiyorum kpss girdim bu yil sonuclarini bekliyorum ama yunus polis olmak icin hangi yollari izlemem gerekiyor ne yapmam gerekiyor? Bilgi verirmisiniz ?

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2016 tarihinde, saat 23:25
  Permalink

  Ben ortaokul mezunuyum yaşım 25 askerliğimi yaptım pöh olabilirmiyim

  Yanıtla
 • 9 Eylül 2016 tarihinde, saat 19:26
  Permalink

  Ben imam hatip okuyom PMYO okicam ama şartlardan biri siyasi parti kolarinda olmamak ben lise kolarinda uyeyim internet de yaziyor kayit yapmadan cikarsaniz parti kolarindan sikinti olmaz ben lise bitince ciksam sikinti olur mu

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2016 tarihinde, saat 00:24
  Permalink

  Bazı sltelerde pmyo polis alımlarının bu sene son olduğu söyleniyo bu doğru bilgi mi acaba

  Yanıtla
 • 2 Eylül 2016 tarihinde, saat 10:43
  Permalink

  Ben açık öğretim öğrencisiyim mesleki açık öğretim okudum dört sene bitti ama kredim tamamlanmadigi için diplomam yok ama dört sene okuduğum yuz yuze eğitim belgem var özel heraket polisi olurmu

  Yanıtla
 • 2 Eylül 2016 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Ben açık öğretim öğrencisiyim mesleki açık öğretim okudum dört sene bitti ama kredim tamamlamasının için diplama almadım dört senelik yuz yuze eğitim belgem var olurmu özel heraket için…

  Yanıtla
 • 1 Eylül 2016 tarihinde, saat 14:53
  Permalink

  2016 da Bayan özel harekatçı alinacak mi ?

  Yanıtla
  • 1 Eylül 2016 tarihinde, saat 15:28
   Permalink

   Bayanlar genelde polis olduktan sonra PÖH kurslarına katılarak olabiliyorlar…

 • 30 Ağustos 2016 tarihinde, saat 11:49
  Permalink

  Ben şuan 2yıllık bölümde ikinci sınıfa geçicem daha diplomamı almadım askerlik yapmadım. Polisliğe girebilirmiyim?

  Yanıtla
  • 30 Ağustos 2016 tarihinde, saat 14:13
   Permalink

   PMYO yoluyla polis olabilirsin, okuduğun okula yönelik bir polis alımı malesef yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET