Sınav kaygısı takıntıya dönüşmesin

LYS maratonunun başlamasına iki gün kala uzmanlardan öneriler: Ölçülü kaygı motivasyonu artırır, ancak kaygıyı takıntıya dönüştürmeyin. Geleceğe değil bugüne odaklanın. ‘Geçmişte böyle anlarım olmuştu, aşmıştım’ deyin

 

Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği Psikolog Zehra Erol LYS adaylarını kaygının, takıntıyadönüşmemesi konusunda uyardı.

Kaygının iyi ya da kötü olmayan sadece bir duygu olduğuna dikkat çeken Erol, olağan şartlarda olan kaygının kişiyi motive ettiğini ve kişinin çalışmatemposunu arttırdığını söyledi. Erol şöyle konuştu:

Olumsuz düşünceler, içsel ve dışsal baskılar, kaygının artmasına ve performansın azalmasınaneden olur.

Sınav kaygısı kişinin, ailesinin ve çevrenin beklentilerinin yarattığı baskı sonucu ortaya çıkar. Baskıderecesi kaygının yoğunluğunu da belirler. Adaylar sınavı, üniversite için belirli bir puan şartından dolayı seçim değil dayatma olarak algılar. Bu durum kişinin uyarılmışlığını artırı.”

EROL adaylara şu önemli uyarılarda bulundu

Kaygı ne zaman takıntıya döner?

Kontrol edebileceği kısmı sınava hazırlanmak, ders çalışmak iken diğer adayların daha çok çalışmış olabileceği, istediği tercihi yapsa da sıralama nedeniyle başarısız olabileceği ya da istediği yeregiremeyebileceği, zamanın soruların zorluğu nedeniyle yetişemeyeceği gibi kaygılar oluşmakta.

Kaygı, kişinin ve çevrenin beklentileri ile onları karşılama arasında dengesizlik olduğunda da durum takıntı halini alabilir.

Örneğin; Tıbbı kazanmak isteyen gencin çalışma şekli, zamanı ile arasında dengesizlik varsa bunun yarattığı kaygısıyla başa çıkmakta zorlanıyorsa bu durumun sürekli zihni meşgul eder. Bu da mutsuzlukgetirir ve çalışma performansını düşürür.

Kaygıyı artıran düşünceler de şöyle sıralanabilir…

– Zamanın yetmeyebilir!

– Diğer arkadaşlarım benden daha çok çalışıyor, çalışmam yetersiz!

– Soruları yetiştiremeyeceğim!

– Kazanamazsam anne babama ne derim!

– Ya bildiklerimi unutursam!

– İstediğim okulu kazanamazsam ne yaparım!

– Başarısız olursam rezil olurum!

– Ailemin yaptıklarına karşın başarısız olamam!

– Sınavı mutlaka kazanmalıyım!

FİZİKSEl TEPKİ DOĞUYOR

Sınav belirli bir performans gerektirdiğinden kaygı yaşamak olağandır. Bununla birlikte yukardakidüşüncelerin varlığı ileride yönelik tehdit ya da güçlük oluşturur. Bu da vücutta çarpıntılar, çok sık nefesalıp vermek, terleme, titreme, kas gerginliği gibi belirtilere yol açar.

Kendinizi yargılamayın

Kaygıyla nasıl başa çıkabilirsiniz?

– Gerçekçi hedefler koymak.

Gelecek yerine şu ana odaklanmak.

Gerçek dışı inanışlardan uzak kalmak. (“Kendimi değerli biri olarak görebilmem için sınavı ya da iyi bir yerikazanmam lazım”. “Sınavı kazanamazsam ailem ve çevremdekiler tarafından onaylanmam” gerçekdışıinanışlara iki örnek.)

Adayın kendini yargılaması, eleştirip değerlendirmesi tatminsizliğe, öfke ve pişmanlığa yol açar.

– Bakış açısını değiştirmek ve gencin kendiyle ilgili gözlemlediği olumlu özelliklerini öne çıkarmakbaşarıyı artırır.

– “Geçmişte de zorlandığım durumlar oldu başa çıkabildim” gibi yaklaşımlar önemlidir.

– Unutmayın neyin sizi başarısız kıldığını biliyorsanız nasıl başaracağınızı da bilirsiniz!

 
Akşam

 

 
]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET