TRAFİK DENETLEME MÜDÜRLERİ TOPLANTISI

Trafik Denetleme Şube Müdürleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılış töreni Ankara’da Büyük Anadolu Otel’de yapıldı.

Açılış törenine Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, Trafik Uygulama ve Denetme Dairesi Başkanı Hamza Altıntaş ile 81 İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürleri katıldı.

       Açılış töreninde konuşma yapan Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada bulunan trafik kazalarının azaltılmasına yönelik, Emniyet Teşkilatı’nca alınabilecek tedbirleri değerlendirmek amacıyla Trafik Denetleme Şube Müdürleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı’nın yapıldığını belirtti.

       2012 yılına ait trafik kazaları hakkında bilgi veren Emniyet Genel Müdürü Sayın Kılıçlar, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının yaklaşık yüzde 80’inin yerleşim yerlerinde meydana geldiğine değinerek, 2012’de bir önceki yıla göre denetim sayılarında artış olduğu, buna bağlı olarak da yerleşim yerlerindeki ölümlü kaza sayılarında yaklaşık yüzde 6, kaza sonucu ölümlerde ise yüzde 10 azalma olduğunu söyledi. Bu azalmaya rağmen, Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerdeki durum ile Türkiye’nin durumu mukayese edildiğinde, trafik güvenliği konusunda halen istenen seviyede olmadığını ifade eden Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, şu bilgileri verdi:

       “Trafik kazaları sonucu oluşan zararları azaltarak asgariye indirmek ve kademeli olarak ortadan kaldırmak için hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Sayın Başbakanımız da Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunu toplayarak trafikteki ölümlerin azaltılması için 10 yıllık eylem planı hazırlanması konusunda karar alınmasını sağlamıştır.

       10 yıllık Karayolu Trafik Güvenliği ve Stratejisi Eylem Planı, 2012 yılında uygulamaya konmuş, planda Emniyet Genel Müdürlüğüne önemli sorumluluklar yüklenmiştir. Bu eylem planının başarıya ulaşmasında gerekli gayreti göstereceğinize inancım tamdır.”

       Dünya Sağlık Örgütü’nce desteklenip Afyonkarahisar, Ankara, Antalya ve Kocaeli’de sürdürülen, “Hız ve Emniyet Kemeri Pilot Uygulamaları”na paralel olarak, 2013 yılını ülke genelinde “Hız ve Emniyet Kemeri İçin Duyarlılık Yılı’ olarak ilan etmek istediklerine dikkat çeken Emniyet Genel Müdürü Sayın Kılıçlar, emniyet personelinin, emniyet kemeri konusundaki hassasiyetini uygulamalı olarak vatandaşlara göstermesi ve her zaman emniyet kemeri takarak örnek olması konusunda uyarıda bulundu.

       Denetlemeler esnasında emniyet personelinin olumlu ve olumsuz davranışlarının bütün Teşkilat’a yansıdığının altını çizen Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, “Bütün personelimizin; görevini adil ve eksiksiz olarak icra etmesini, kendisinden beklenen vakar ve nezaketi göstermesini istiyoruz. Kamuoyunda en çok eleştirilen konulardan birisi olan, araç çekme işlemlerinde daha hassas davranılmalıdır. Yine en çok şikâyete konu olan usulsüz ve yetkisiz çakar lamba kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalara da aynı hassasiyetle devam edilmelidir” dedi.

       Emniyet Genel Müdürü Sayın Kılıçlar,  denetim faaliyetlerinde çalışan personelin iş yükünü azaltmak amacıyla Trafik Hizmetleri Başkanlığınca üzerinde çalışılan projeleri şu şekilde sıraladı:

       – Karayolları Trafik Kanunu’nda trafik cezalarının daha caydırıcı ve orantılı hale getirilmesi için değişiklik öngören tasarı ve bu konuda yürürlük çalışmaları,

       – Fahri trafik müfettişlerinin sayısının artırılarak denetleme hizmetlerine aktif katkı verilmesi,

       – Ayrıca genel hizmet personeline trafik kural ihlali tespit etme ve tutanak düzenleme yetkisi verilmek suretiyle denetimde etkinlik sağlanması,

       – İllerdeki ihtiyaç doğrultusunda sivil çalışan personele de bu yetkinin verilmesi.

       Konuşmaların ardından Afyonkarahisar, Antalya ve Konya Trafik Denetleme Şubesi Müdürlüklerinin hayata geçirdikleri örnek trafik projeleriyle ilgili sunumlar gerçekleştirildi. 

       16-18 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek “Trafik Denetleme Şube Müdürleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı” ile illerde yürütülen trafik denetleme faaliyetlerinin detaylı olarak değerlendirilmesi, trafikle ilgili sorunların ele alınması, Karayolu Trafik Güvenliği 10 Yıllık Eylem Planı’nın görüşülmesi, kış mevsimi nedeniyle alınan trafik tedbirlerinin gözden geçirilmesi ve uygulayıcı personelin görüş ve önerilerinin alınması amaçlanmaktadır.

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET