Türkiye’nin Yeni Güvenlik Konsepti konferansı yapıldı

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansta Cumhurbaşkanı Erdoğan Akademisi’nin yöneticilerine ve öğrencilerine hitaben konuşma yaptı

Polis Akademisi tarafından “’nin Yeni Güvenlik Konsepti” başlığıyla 22 Kasım’da Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Polis Akademisi Başkanı, çok sayıda akademisyen ve Polis Akademisi öğrencileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesi Polis Akademisi’nin yeni eğitim stratejisinin ne kadar isabetli olduğunun yaşanarak görüldüğünü belirterek darbe gecesi mücadelenin en ön saflarında, son yıllarda akademiden yetişmiş genç polislerin olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Polis Akademisi kapılarının, 81 ildeki tüm vatandaşların uygun şartları taşıyan çocuklarına açık olduğunu, akademiye girmek için tek ölçünün ülkesine ve milletine sadakatle bağlı olmak ve sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletine hizmet etmek olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“Bu mesleğin manevi boyutu çok büyük ve siz bu meslekte manen de çok güçlüsünüz. Ruhunu Pensilvanya’ya, bölücü örgüte veya bir başka illegal yapıya satmış hiç kimseye, bu akademinin çatısı altında da, şehit kanlarıyla sulanmış bu mübarek topraklarda da yer yoktur. Mesleki taassupla, kariyerini, ilişkilerini, beklentilerini milletinin ve devletinin üzerinde tutan zihniyeti, bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde ortadan kaldırdık, kaldırmaya devam edeceğiz. Çünkü bu kurum milletin kurumudur, devletin kurumudur ve sadece onlara hizmetle mükellef insanlar yetiştirmekle görevlidir” diye konuştu.

Türkiye’nin yeni güvenlik konseptini 4 madde ışığında gerçekleştirdiklerine değinen Erdoğan öğrencilere hitaben;

“Sevgili gençler, şu anda siz öyle bir sürece giriyorsunuz ki kendinizi dönüm noktasına hazırlayın. Şayet azmeder, sabreder, dirayet gösterir, birlik ve beraberliğimizi güçlendirir kararlı şekilde yolumuza devam edersek kısa sürede önümüzün açıldığını, aydınlandığını göreceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Bizler 4 şeyi unutmayacağız, birincisi 80 milyon olarak tek milletiz. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Abazası hepimiz tek milletiz. Bölme gayreti içerisinde olanlar ne yazık ki bizi bölmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Bunun adı da tam manası ile ırkçılıktır. İkincisi tek bayrak. Bayrağımız belli, bayrağımızın rengi bellidir. Şehidimizin kanıdır. Rengini oradan alır. Üçüncüsü ise tek vatan. Bu vatan öyle kolay kolay elde edilmedi. Çok şehitler verdik. Yüzbinlerce, milyonlarca şehit verdik 780 bin metre karelik bu vatan toprakları üzerinde kimse hesaba girmesin faturasını bedelini çok ağır öderler ve ödüyorlar. Dördüncüsü de tek devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Biz hedefimizi öyle belirledik ki yarın elbet bizimdir. Biz yolumuza devam edeceğiz.”

“GÖREVİNİZİN, SORUMLULUĞUNUZUN AĞIR OLDUĞUNU BİLİYORUM AMA BEN SİZLERE İNANIYORUM, SİZLERE GÜVENİYORUM”

Erdoğan konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesi son teröristi etkisiz hale getirinceye kadar devam edecektir. Bu mücadele OHAL bittikten sonra da devam edecektir. Terör örgütleriyle yürüttüğümüz bu mücadelenin siyasi iradesini biz temsil ediyoruz, sahadaki sorumluları da siz olacaksınız. Ona göre şayet siz bu davaya sahip çıkmazsanız siyasi irade tek başına neticeye ulaşamaz. Görevinizin, sorumluluğunuzun ağır olduğunu biliyorum ama ben sizlere inanıyorum, sizlere güveniyorum. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Bir kez daha sizlere sevgilerimi saygılarımı sunuyorum eğitim hayatınızda ve daha sonra başlayacağınız çalışma hayatınızda başarılar diliyorum. Sağlıcakla kalın. Rabbim gücünüzü kuvvetinizi arttırsın önce sizleri vatanımıza ardından annenize babanıza bağışlasın.”

İçişleri Bakanı Soylu ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Eskiye nazaran yılda 250-300 mezun veren Emniyet yönetim kadrosu hem ülkenin yetişmiş insan kaynağı kullanılarak hem de teşkilattaki personel kullanılarak, yılda 2 binin üzerinde komiser yardımcısı mezun verir hale getirilmiştir. Emniyet teşkilatına yönetici yetiştirmenin yanı sıra bir yılda 20 binden fazla polis eğiterek ülkenin iç güvenliğinin sağlanması konusunda da önemli bir gayret sarf edilmektedir. İşte bu yapı içerisinde sizlerin rolü çok önemlidir. Hukuktan, kanundan ayrılmayan, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini, temel hak ve hürriyetlerini koruyan bir polis teşkilatı inanıyorum ki sizlerin katkısıyla çok daha güçlenecektir. Asla kanundan sapmayın, kanunsuzluğun içerisinde hiç olmayın.”

Konferans, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, İçişleri Bakanı Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak’ın naçizane hediyelerini takdim etmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET