Yargı, 14. dönem POMEM planlamasının iptalini durdurdu

Ankara 12. İdare Mahkemesi, Emniyet Genel Müdürlüğünün 29.4.2014 tarihinde yaptığı açıklamayla, 14. dönem ilanını iptal etmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü 2013 yılında 13. Dönem POMEM duyuruna çıkmış ve 3 bin 300 adayı asıl, 990 adayı ise yedek olarak açıklamıştır.

Ancak sınavlar yapıldıktan sonra Genel Müdürlük, yapılan seçme işlemleriyle 14. dönem POMEMplanlamasının da yapıldığını duyurmuş ve 3 bin 300 adayı yedek ilan ettiğini belirtmiştir. Sonra da 3 defa duyuru yapmış ve bu yedek adayların askerliklerini yapmaması için Milli Savunma Bakanlığına yazı yazmıştır.

Diğer taraftan, 17 Aralık girişimi sonrasında, Emniyet Genel Müdürlüğü 2014 yılının Nisan ayında, 3 bin 300 adayı kapsayan 14. dönem POMEM planlamasını iptal etmiştir. Tıklayınız.

Bu karar sonrasında yüzlerce aday dava açmıştır. Bu davalardan bir kısmı sonuçlanmış olup, Ankara 12.İdare Mahkemesi heyeti; Danıştay’ın 1973 tarihli İçtihadı Birleştirme Kurulunda geçen “açık hata” olgusunun iptal edilen ilanda söz konusu olmadığını, ayrıca yapılan 3 ayrı duyuru ve askerlikle ilişkilerinin kesilme işlemlerinin, adaylarda “haklı beklenti” oluşturduğuna dikkat çekmiştir.

Mahkeme bu gerekçeden dolayı 14. POMEM Planlamasının iptal edilmesinin hukuki olmadığına karar vermiştir. Memurlar.net

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Yargı, 14. dönem POMEM planlamasının iptalini durdurdu” için 2 yorum

 • 9 Haziran 2015 tarihinde, saat 14:03
  Permalink

  Polis Akademisinin adı PAEM olarak değiştirildi ama nasıl olacağı şu an için belli değil.Mevcut Sistemde kurum içerisinde 4 yıllık üniversite mezunları çoğunlukta olamaya başladı ve polis memuru olarak göreve devam ediyorlar bunun yanı sıra görevlerinde başarı olup açılacak sınavlara girmeye layık liyakatli personel var ve dışarıdan KPSS puanına göre öğrenci temin edilecek gibi.Zaten uygulamak istedikleri karma bir sistem oluşturarak,personel temin kaynağını geniş yelpazede tutarak sözüm ona yeniçeri vari bir sistemin önüne geçme düşüncesi. Meslek içi personel için Yazılı ve Mülakat, dışarıdan alımlar içinde KPSS puanına göre Mülakat sonucu öğrenci alıp yetiştirmeyi planlıyorlar.Eğitim süresi muhtemelen 1 yıldan aşağı olmaz gibi.Benim takip edebildiğim kadarıyla bildiklerim bu Sn İç.İşleri bakanının İç güvenlik yasasını çeşitli TV ekranlarında anlatıklarından çıkardığım sonuçlar yanlış da olabilir bir kısmı doğruda ve ya yine 4 yıllık bir akademi tarzıda olabilir.Sonucu bizde merakla bekliyoruz. PMYO öğrenci alımında bir sıkıntı yok.sadece İç İşleri Bakanlığının Maliye Bakanlığının görüşü doğrultusunda vereceği kontenjan miktarı.Kontenjan miktarı belirlendikten sonra Em.Gen.Müd.Akademi Başkanlığına bildiriyor kontenjan miktarına göre akademi YGS puan Türü ve taban puanı belirliyor,başvuru durumuna göre taban puanı açıkladığından aşağıya da çekebilir bu yüzden akademi internet sitesi duyurularını sık sık takip etmektede fayda var.Akademi Em.Gen.Müd.Bünyesinde Özerk bir kurumdur. Akademinin duyurusunu seçime bağlıyorlar ama Akademi bir devlet kuruluşudur Talimatlarla değil kanunlarla görev yaptığındanHükümetlerle görev yönünden bağlantısı yoktur.Em.Gen.müdürlüğünün porsenel talebi var ise kontenjanlarda belirli ise Personel yetiştirmek üzere İlana çıması an meselesidir.Akademik Takviminin olduğu gibi uygulamaya devam eder bu takvimide uzatma kısaltma gibi hakka sahiptir bunun içinde akademi başkanının tek imzası yeterlidir.
  Şimdi bu yargı kararıda çıktı bu karar sonucu sisteme dahil etmek zorunda kazananları.Belki bu sebeple PMYO da kontenjan çok çok düşük olabilir 1000 civarı falan buda ihtimal dahilinde.

  Yanıtla
 • 9 Haziran 2015 tarihinde, saat 01:19
  Permalink

  Şimdi akademi iptal edildiğine göre bu sene pmyo ve akademiye giriş yok mu bir bilgi verir misiniz ?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET