YGS kalkarsa PMYO alımları nasıl etkilenir?

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun yeni bir sınav modeli üzerinde çalıştığı, yeni sistemle lise diploma notuyla önlisans programlarına geçişin hedeflendiği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan YÖK ise, üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmesine ilişkin bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Bilindiği üzere sınavlarına başvurabilmenin temel koşulu başvuru yapılan senenin ’dan istenilen ham puanı almaktır. Ancak ’nin kalkacağı yönünde yeni bir değişiklik yapılması PMYO alımlarında hangi yöntemin kullanılacağına dair soruların artmasına sebep olmaktadır.

Böylesine bir değişikliğin bu sene yapılacak olan PMYO alımlarını etkilemeyeceğini söylemek doğru olur.

Eğer bir değişiklik olursa;

Tahminimizce lise mezuniyet notu veya TEOG benzeri bir lise sınıflarında uygulamanın liselerde uygulanarak bu puanlarla alımların yapılabileceğini söyleyebiliriz.

 

 

YGS ve LYS ile ilgili çıkan haberlerdeki detaylar;

  • MEB eğitim uzmanlarının yaptığı analize göre, diploma puanı yüksek olan öğrenci YGS ve LYS’de de başarılı oluyor. Yeni modelde öğrencilerin lise diploma puanı üniversiteye geçişte baz alınacak.
  • YGS ile 2 yıllık önlisans programlarına yerleşen yaklaşık 100 bin öğrenci sınava girmeden lise diploma puanıyla kayıt yaptırabilecek. MEB ve YÖK bu okulların listesini çıkararak öğrencilere bildirecek. Öğrenci sınava girmeden diploma puanına uygun okullar arasından isterse birine kayıt yaptırabilecek.
  • 4 yıllık yüksek puanlı lisans bölümleri için LYS yapılmaya devam edecek. Yani açıklanan listeyi tercih etmeyen öğrenciler LYS’ye girebilecek. LYS puanı aynı zamanda yüksek puanla öğrenci alan üniversiteler için de kullanılacak.

Bakanlık, özel okullar başta olmak üzere şişirme notlara karşı da çalışma yürütüyor.

Buna göre;

  • Liselerde her yıl merkezi sistemle bir sınav yapılacak.
  • Bu sınavın açık uçlu sorularla yapılması öngörülüyor. Böylece ‘şişirme’ notların önüne geçilmesi hedefleniyor.
  • Geçmiş yıllarda mezun olanlar da yeni sistemde diploma puanlarıyla önlisans ve bazı lisans programlarına kayıt yaptırabilecek. Mezunlar da liseden yeni mezun olan öğrenciler gibi LYS’ye girebilecek.
  • Yeni sisteme göre LYS’de sadece test usulü çoktan seçmeli sorular olmayacak. Açık uçlu sorularla da öğrencilerin değerlendirilmesi öngörülüyor.

YÖK’ten konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Açıklamada basında yer alan haberlerde belirtildiği üzere üniversiteye giriş sistemiyle ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığı ifade edildi ve şöyle denildi:

“YÖK’te üniversiteye giriş sistemine yönelik herhangi bir çalışma yapılmamıştır, yapılmamaktadır. Bir başka bakanlıkla da konuya ilişkin haberde konu edildiği gibi bir görüşme sürdürülmemektedir. Diğer taraftan sınavlar öncesinde bu tür gerçek dışı haberler adaylar üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Yükseköğretim sistemine girişle alakalı kamuoyunun sadece YÖK’ün kararlarını ve duyurularını dikkate almasını önemle rica ederiz.”

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET